G – Lab

G – Lab cihazı nedir? Ne için kullanılır?

Pilotlar uçuş sırasında fizik kurallarından kaynaklanan bir kuvvete maruz kalırlar. Bu kuvvete G kuvveti denir. Uçuş sırasında pilotların vücuduna uygulanan baskı “G çekme” olarak adlandırılır. Bu olayı yeryüzünde gerçekleştirmek imkansızdır. Normal bir insanın yeryüzünde bulunduğu konum itibariyle 1G’lik bir kuvvete maruz kalması durumu dışında, bu kuvvetin yüksek seviyelerdeki halinin simülasyonu oldukça zor ve pahalıdır.

Geliştirilen G – Lab isimli bir cihaz ile tüm G kuvvetlerinin testi yeryüzünde yapılabilmektedir. Cihaz komuta uygun olarak G kuvveti simülasyonunu başarılı bir şekilde insan vücuduna uygulanır. “İnsan sentrifüj eğitim cihazı” olarak adlandırılır.

Bu cihazla birlikte uçucu pilotun uçuş esnasında havadan dolayı karşılaştığı fiziksel durumlar ve uçağın manevra kabiliyetinden kaynaklı maruz kalacağı durumların bir provasıdır. Ortaya çıkacak fizyolojik ve insan vücudundan kaynaklı biyolojik durumlardan pilotu korumak, o anda nasıl davranması verektiğini öğretmektir. Bunların dışında bu etkikerden dolayı yaşanabilecek uçak kazalarını da azaltmak amaçlanır.

Bir cevap yazın