Bazen hava yolları uçakta doğan bebeklere yönelik özel uygulamalar gerçekleştirebiliyor. Yakın zamanda bir hava yolu şirketi uçakta doğan bir bebeğe ömür boyu ücretsiz uçuş sağlayacağını duyurdu. Haziran 2017’de Hindistan hava yolu şirketi Jet Airways’in bir uçağında doğum gerçekleşti. Hava yolu şirketi doğumun ardından, doğan bebeğe yaşam boyu ücretsiz uçuş sağlayacağını bildirdi.
CNN’de yayınlanan bir haberde bazı hava yolu şirketlerinin uçakta doğan bebeklere ücretsiz uçuş sağladığı aktarılıyor. Doğrulama sitesi Snopes’un 7 Mart 2000’de yayınlanan ve 9 Nisan 2017’de güncellenen analizinde uçakta doğan bebeklerin yaşam boyu ücretsiz uçtuğu iddiası ele alınmış ve büyük oranda yanlış olduğu sonucuna varılmış. Büyük oranda yanlış olmasının nedeni ise Jet Airways ve THY örneğinde olduğu gibi bu tarz uygulamaların tamamen hava yolu firmasının inisiyatifinde olması.
Bununla birlikte uçakta doğum yaptığı için tazminat davası açılan bir yolcu da var. Çin Havayolları 2015’te uçağın acil iniş yapmasına neden olduğu ve maddi zarar yarattığı gerekçesiyle doğum yapan Tayvanlı bir kadına tazminat davası açacağını duyurmuştu. Bu olaydan sonra bebeğin hukuki nedenlerle annesinden ayrıldığına ve ne zaman geri iade edileceğinin belirsiz olduğuna dair haberler de çıktı.

Bir cevap yazın