Şaşırtıcı Fiyatıyla F-35 Lightning II Kaskı

F-35 uçağının kaskını inceleyeceğiz.

Amerika Birleşik Devletleri’nin 5. nesil savaş uçağı olan Lochheed Martin F-35 Lightning II tüm dünyada yankı uyandıran uçaklardan biri oldu. Projeyi Amerika Birleşik Devletleri ile ortak yöneten bazı ülkelerle birlikte bu uçağın popülerliği de artmış oldu. Birçok son teknolojiyi içinde barındıran F-35 savaş uçağı her ne kadar eksikleri bulunsa ve hataları olsa da halen en iyi savaş uçaklarından biri konumunda.

Bu kadar önemli ve teknolojinin hakim olduğu bir uçağın elbette her şeyi önemli ve özel olmalıdır. Uçağı uçuran pilotların özenle seçilmesi, sunduğu imkanlar ve özel kaskının olması F-35 savaş uçağını önemli kılan etmenlerdendir.

Bu yazımızda F-35 savaş uçağının pilot kaskını inceleyeceğiz. Bu kask diğer pilot kasklarından çok daha farklı dizayn edilmiştir. Birkaç yıl önce yüksek fiyatıyla dikkat çekmişti. Bu kasklar her F-35 pilotuna özel olarak üretilmektedir. Pahalı olmasından dolayı ve pilotun kafa yapısına, kullanım tarzına uygun olarak üretilmesi böyle bir yöntemi getirmiştir.

İlk üretiminde 400 bin dolarlık maliyeti ile en pahalı uçak kaskı konumunda bulunmaktaydı. Fakat geliştirilen teknolojisi ve eklenen eklentiler ile bu rakam 2018 yılında 600 bin dolara, 2019 yılında 737 bin dolara çıkmıştır. Uçağın ve kaskın halen gelişmeye devam etmesi ve yeni özelliklerin eklenmesi ile bu rakamın artacağı tahmin ediliyor.

Kaskın uçuk fiyatlı alışılmış şekilde satışa sunulan pahalı eşyalarla aynı özellikle olmadığı kaskın düz ve ihtişamdan uzak tasarımıyla gözler önüne seriliyor. Modern, kullanışlı, teknolojik dizaynı ile gökyüzünde pilota en iyi şekilde yardımcı oluyor. 3. nesil görüntüleme sisteminin en yenisine sahip bu kask, uçaktan gelen uyarıları analiz ederek pilota yolluyor. Pilotun başını sağa sola çevirmeden 360 derecelik bir görüş açısı sunuyor. Bunun yanı sıra uçağın kontrol panelinde yer alan ve sürekli kontrol edilmesi gereken verileri de vizöründeki cam sayesinde pilota aktarımı sağlanıyor. Böylelikle hayati öneme sahip pilotun hızlı karar vermesine de yardımcı oluyor. Tüm özelliklerinin yanında pilotlara küçük bir dezavantaj da sağlıyor. Bu durum her pilot için aynı olmasa da ağırlığı uzun uçuş görevlerinde pilotları olumsuz etkileyebiliyor. Kaskın 2.44 kg ağırlığında olması tüm bu kolaylıkların yanında pilotu olumsuz etkileyebilmektedir.

Kaynak

Bir cevap yazın