Uçakların Yakıt Deposu Neden Kanatta Bulunur ?

Uçaklarda yakıt deposunun neden kanatta bulunduğuna bakalım.

Uçakların yakıt ihtiyacını karşılayan yakıt depoları konumları itibariyle dikkat çekiyor ve akıllara “Neden kanatta bulunur ?” sorusunu getiriyor. Bunun cevabı her ne kadar merak konusu olsa da cevabı çok basit. Gelin bu sorunun cevabını birlikte verelim.

Uçaklardaki yakıt deposu tek bir tankere bağlı olmuyor. Genelde kanatlarda birer tane ve uçağın gövdesinde iki kanat arası konumda olmak üzere 3 noktada bulunuyor. Uçağın bir uçuş için kullanacağı yakıt miktarının %70’i kanatlarda, %30’u ise gövdede bulunan ana tankerde bulunuyor. Bu saydığımız yerler dışında uçağın yatay kuyruğunda bulunan ek tanker olarak bilinen bu yer; kullanıma ayrılmış yakıtın dışında yedek olarak depolanan yerdir. İhtiyaç halinde en son buradaki yakıt kullanılır.

Yakıt tankının kanatlarda bulunmasını 3 madde ile sıralayabiliriz:

1.Uçağın Ağırlık Merkezi

Uçakların yakıtlarının tükenme durumuna göre uçağın ağırlık merkezini değiştirmesi ve sağlıklı bir uçuşu engellemesi sebebiyle yakıt tankları kanatlarda bulunur. Yakıt deposunun ön tarafta ya da arka tarafta bulunduğunu varsayalım. Yakıt harcanması sonrası uçağın havadaki duruş pozisyonu değişir, ağırlık merkezi normalden sapar ve sağlıklı bir uçuş güç duruma gelir. Bu da istenmeyen bir durum olur.

2. Kanatların Sağlam ve Uçuşa Elverişli Olması

Uçaklar havada süzülmeye başladığında gövde kısmında bulunan ağırlık kanatlara biner böylece ağırlık eşit olarak paylaşılır. Bu durumda kanatların işini yakıt depoları kolaylaştırır ve kanadın yatayla oluşturduğu açısını korur.

3. Kanatların Daha Sağlam Olmasını Sağlar

Kanatların hava akımından dolayı yaptıkları hareketlere çırpınma denir. Hava akımının direnç gösterilen kuvvetten daha büyük olması uçak kanadına zarar verir. Hatta kanadın havada kırılmasına bile sebep olur. Burada yakıt deposunun bulunması çırpınma hareketini minimuma indirir.

Bir cevap yazın