Yerli Tomahawk füzesine Ukrayna motoru geliyor!

Türkiye Cumhuriyeti tarafından geliştirilen Gezgin seyir füzesi Ukraynalı SE Ivchenko-Progress şirketinin tasarladığı AI-35 tipi motorla uçacak. Ukrayna merkezli Defence Express’in haberine göre, Türkiye ve Ukrayna arasında imzalanan anlaşmada normalde uçaklarda kullanılan AI-25 serisi, Gezgin için tasarımı değiştirilecek. Motor AI-35 adını alacak

Konu, geçen sene Ukrayna’nın eski Ekonomi, Ticaret ve Tarım Bakanı Tymofiy Milovanov’un Türkiye ziyareti sırasında gündeme gelmişti. SE Ivchenko-Progress’ten Igor Kravchenko’nun Defence Express’e verdiği bilgiye göre “AI-35’i Türkiye için yapıyoruz. Motor seyir füzesinde kullanılacak. Bu motorla ilgili kontrat imzalandı” dedi.

YERLİ TOMAHAWK

Yerli Gezgin füzesi, kara veya deniz konuşlu olarak atılması hedefleniyor. Ses hızı altına sahip olacak Gezgin ‘yerli Tomahawk’ füzesi olarak da tanınıyor. ABD’nin ilk defa 1. Körfez Savaşı’nda yoğun olarak kullanmaya başladığı füze, radar ağından kaçarak uzun menzili ile hedeflerini buluyor.

BAYKAR MIUS İÇİN GÜNDEME GELMİŞTİ

SE Ivchenko-Progress ile Baykar grubu geçtiğimiz yıllarda AI-450 motoru için ortak imalat ve geliştirme konusunda anlaşma imzalamıştı. Bu motor halen Akıncı TİHA’da kullanılıyor. Ortak çalışmalarda ikinci konu ise Baykar tarafından geliştirilen jet motorlu Muharip İnsansız Uçak Sistemi’nde (MIUS) konusunda atılmıştı.

MIUS’ta SE Ivchenko-Progress’in AI-25TL motorunun kullanılması hedefleniyor. Bu motor, kalkışta 1720 kgf güç üretiyor. Toplam 4 bin saat uçuş ömrüne sahip motor, 3 metre 36 santimetre uzunluğunda. Toplam ağırlığı ise 350 kg. Halen motor L-39, JL-8 ve MK-8J gibi eğitim uçaklarında kullanılıyor.

Bir cevap yazın