Bilet (Uçuş Kuponu)

Bilet nedir? Bilet türleri nelerdir?

Yolcunun satın almış olduğu bilet temel bir taşıma sözleşmesi olarak adlandırılabilir. Bu sözleşmenin tarafları yolcuyu ve bagajını bir yerden başka bir yere götürecek olan havayolu işletmesi ve yolcudur.

Bilet satın alan yolcuya bazı haklar tanımlanmaktadır. Bu haklara ilişkin ilk uluslararası düzenlemeler Varşova ve Montreal Konvansiyonları ile gündeme gelmiştir. Ülkemizde ise bu haklara yönelik yönetmelik olan Havayolu İle Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik
(SHY-Yolcu) 2012 yılında yayınlanmıştır.

Bilet Türleri

Yolcu biletleri; manuel, otomatik, ATB ve elektronik olarak dört farklı formatta düzenlenmektedir.

Manuel Bilet

Bu bilet türünde muhasebe, acente, uçuş ve yolcu kuponları olmak üzere en az dört nüshadan oluşur ve herhangi bir sistem kullanılmadan elle doldurularak düzenlenen bilet türüne verilen isimdir.

Otomatik Bilet (TAT: Transitional Automated Tickets)

Manuel bilet ile aynı bilgileri içeren fakat bilgisayar ortamında düzenlenen bilet türüne verilen isimdir.

Otomatik Bilet ve Biniş Kartı (ATB: Automated Ticket and Boarding Pass)

Karton bilet olarak da isimlendirilen ATB bilette arka kısımda uçuş bilgilerini bulunduran bir manyetik alan bulunmaktadır. Bu bilet türü manuel biletle aynı bilgileri taşımaktadır. Buna ek olarak biniş kartı da bilette bulunur.

Elektronik Bilet (E-Ticket)

Bu bilet türünde yolcular ellerinde basılı bir kağıt olmadan uçuşlarını gerçekleştirebilmektedirler. Yolcuya seyahat ile ilgili bilgi veren e “Itinerary receipt” adı verilen bir doküman verilmektedir.

Bir cevap yazın