Havacılık Birimleri: Feet

Feet uzunluk birimi nedir?

Feet; Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere gibi ülkeler başta olmak üzere kullanılan İngiliz uzunluk ölçü birimidir. İngilizce foot (ayak) sözcüğünden gelmektedir. Bu birim daha sonra havacılık alanında kullanılmaya başlanmıştır. Kısaltması “ft” şeklinde gösterilir. Metre cinsinden 1 feet 30,48 santimetreye denk gelir. Bu ifade 1958 yılında İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından onaylandı ve o günden sonra 1 feet 0,3048 metreye eşit kabul edildi.

Feet birimi İngilizce isminden de anlaşılacağı üzere ayak kelimesinden geliyor. Bu birim ayak kullanılarak ölçülen bir ölçü birimidir. İlk olarak Romalılar döneminde kullanılmış ve daha sonra günümüze kadar ulaşmıştır. Romalılar döneminde aynı tarzda ölçü birimi kullanılmış ancak ölçü olarak daha küçük değerler kaydedilmiştir. Romalılar bu ölçüye “pes” adını vermişlerdir.

Bununla birlikte feet ölçü biriminin tarihi başka bir olaya da dayanıyor. 12. yüzyılın ilk yıllarında İngiltere’de bu birim ilk olarak kullanılmaya başlanmıştır. O dönem İngiltere Krallığı’na yeni gelen Kral I. Henry’nin ayak boyu bugünün feet uzunluk birimine öncü olmuştur. I. Henry’nin ayak boyu ölçüldüğünde tam 12 inch gelmiş ve o zamanlardan itibaren

1 feet = 12 inch olarak kabul edilmiştir.

Tüm bu tarihsel gelişmelerin ardından hala kullanılan feet uzunluk birimi, havacılık alanında da kullanılmıştır. Uçakların kokpitinde bulunan kontrol panelinde uzunluğu ölçmek için feet birimli bir saat de bulunmaktadır. Bu saatin azami ve asgari değerleri ile uzunluğun aralığı hava aracına göre değişim göstermektedir.

Bir cevap yazın