Yeni nesil uçak: Airbus Maverick

Yeni nesil Maverick uçağını inceleyelim.

Airbus şirketinin geçtiğimiz sene ilk kez paylaştığı uçan kanat tasarımlı uçağı tanıttı. “Maverick” isimli bu uçak yeni nesil olarak adlandırıldı. Airbus bu uçan kanat tasarımını yeni nesil konseptli olarak kullanmak istemesi ile sivil havacılıkta farklı bir tasarımın kapısı açıldı. Görseli ile havacılık tutkunlarını etkileyen Maverick uçağı tasarımıyla tam not aldı. Airbus’ın uçuş testleri ve yapım aşamasını gizli tuttuğu bu uçağı biraz yakından inceleyelim.

Airbus yeni projesini ilk kez Singapur’da düzenlenen Singapur Air Show’da tanıttı. Gerek tasarımı gerek son teknoloji kullanımı katılımcıları etkiledi. Şirketin Fransa’da gizli bir yerde uzun süren çalışmalar ve testler sonucunda bu tasarımı ortaya koyması ise kimileri tarafından kötü kimileri tarafından da başarılı bir proje olarak karşılandı. Uçağın küçük bir prototipi ile Air Show podyumunda yer alması Airbus şirketinin endüstri alanındaki çalışmalarında ne kadar iyi olduğunu gösterdi. Zararlı gaz emisyonunu diğer dar gövdeli uçaklara göre %20 daha az şekilde kullanımı tasarlanmıştır. Kanatların gövdeye bağlı bir bütün olarak tasarlanması ve kavisli yapısı ile aerodinamik anlamda verimliliği arttırmayı amaçlamıştır. Bu kavisli tasarım ile uçak içinde kullanılabilen alan da artmıştır.

Bu geniş alan yolculara daha kaliteli bir uçuş imkanı sunuyor. Uçaktaki itki sisteminin tipi ve entegrasyonu konusunda da yeni imkanlar sunuluyor. Çok fonksiyonlu bu tasarım ileride tasarlanacak yeni uçaklara yol göstereceği düşünülüyor.

Uçağın isminin Maverick olmasının sebebi Top Gun filminden aklımıza kazınan Tom Cruise’un canlandırdığı karakter değildir. Airbus bu ismi bir kısaltma olarak kullanmıştır. İngilizce “Model Aircraft for Validation and Expermentation of Robust Innovative Controls” yani; güvenlikçi ve yenilikçi kontrollerin deneyimlenmesi ile geçerlilik kazandırılması için geliştirilen model uçak anlamına gelmektedir.

2017 yılında başlanan bu projenin test aşamaları devam etmektedir. 2019 yılında prototip uçağının ilk test uçuşunun gerçekleştiği bu uçağın uçuş testleri, yer kontrol testleri devam etmektedir. “Blanded wing body” isimli bütün gövde tasarımı fikri yeni bir fikir değildir. Bu fikir sanılanın aksine 1940’lı yılların başına dayanır. Buna benzer Amerikan Hava Kuvvetleri’nde bulunan bombardıman uçağı veya Nasa’nın kullandığı bir uçak ile benzerlik gösteriyor.

Bir cevap yazın