Loyal Wingman Boeing tarafından projesi yürütülen bir insansız savaş uçağıdır.

Belirtmek isterim ki “İnsansız Savaş Uçağı” terimi şuan ordumuzun kullanımında olan Bayraktar TB2 veya Anka-S gibi Silahlı insansız hava araçlarını getirmesin. Zira aralarında büyük farklar var.

SİHA’lar hız, irtifa, manevra kabiliyeti ve menzil gibi konularda savaş uçaklarına nazaran çok altta kalır. Yani bir Bayraktar TB2’yi tutupta bir MIG29 ile veya bir Rafale savaş uçağı ile it dalaşına sokamayız hava-hava mühimmatı veya bir multirole savaş uçağının taşıyabileceği kadar yüksek miktarda mühimmatı taşıtamayız.

Ancak yine belirtmek isterim ki bu proje bir F35 kadar efektif olacakta değil çünkü havacılık daha insansız sistemlerde bu denli bir gelişme yaşamış değil.

Loyal Wingman’e Dönecek Olursak…

Loyal Wingman güçlü bir yapay zeka sistemine sahip stealth özellikli bir insansız savaş uçağıdır.
Loyal Wingman’in burun kısmında modüler görev paketi vardır
Burun kısmında bulunan bu modüler görev paketi içinde ki teçhizatlar ve mühimmatlar ile birlikte uçağın burun kısmı tamamen değiştirilmesi vasitası ile basit ve pratik bir şekilde değiştirilebiliyor.


Loyal Wingman yani dilimizde “sadık kanat arkadaşı” ismi ile rolü orantılı olan bir uçaktır bu uçak bir F35, F22 veya başka bir insanlı savaş uçağına destek amaçlı bölgeye konuşlandırılacaktır.

Projenin Akıbetine Değinecek Olursak…

Hala testlere devam eden projenin teknik bilgileri şuanda kısıtlı kalmakla beraber geçtiğimiz aylarda ilk uçuş testini gerçekleştirdi. Bu video Boeing’in resmi hesabından yayınlandı

Uçuş Testine Ait Video

Teknik bilgiler konusunda ise yalnızca 11.7 metre uzunluğa ve 3700KM menzile sahip olduğu biliniyor.

Bir cevap yazın