RUSYA-UKRAYNA SAVAŞINDA 1. GÜN

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞINDA 1. GÜN

24.02.2022 tarihinde, sabah saat 6 sularında Rusya Devlet Başkanı Putin tarafından Ukrayna’nın doğusunda bulunan Donbas adlı bölgeye özel askeri operasyonları başlattıklarını duyurdu. Saat 8 sularında Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, ülke çapında sıkıyönetim ilan etti. Putin’in, Ukrayna’ya saldırı emrini 21 Şubat tarihinde verdiği iddia edilmekte. Dün gece saatlerinde saldıracaklarını duyuran Putin, 3 gün önceki konuşmasında giymiş olduğu aynı kıyafetler ve aynı mekânda olduğu görüldü.

Ukrayna halkı füzelerden korunmak, kaçmak amacıyla sığınak, metro ve bankalara sığınmakta.
Öğlen saatlerinde Rusya’dan gelen bilgiye göre Ukrayna’nın Odessa şehrine atılan füzeler sonucunda 18 kişi hayatını kaybetti. Ayrıca Ukrayna, askerleri tarafından 2 Rus askerinin esir alındığı da gelen bilgiler içerisinde bulunmakta.
Ukrayna’dan art arda ölüm haberleri gelmeye devam ediyor.
Odessa şehrinde bir askeri birliğin bombardımanları sonucu 6 askerin yaşamını yitirdiği, 7 askerin yaralandığı ve 19 askerin kayıp olduğu bildirildi. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’in danışmanı yaptığı açıklamada; Rus saldırılarında 40 Ukrayna askerinin yaşamını yitirdiği ve daha onlarcasının da yaralandığını belirtti ve “Sivil Kayıplar da var” diyerek açıklamasını tamamladı.

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Türk yapımı Bayraktar SİHA’larını Harkov sınırında aktif olarak kullandıklarını açıkladı. Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Rusya-Ukrayna savaşı hakkında yapmış olduğu açıklamada; Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından aldıkları bilgilere göre 5 Rus uçağı ve 2 helikopterin düşürüldüğünü , 3 Rus tankının vurulduğunu ve birkaç kamyonun imha edildiğini söyledi. Ayrıca 50 Rus’un da öldürüldüğünü belirtti. Çarşamba günü Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı 2 adet A400 Ukrayna’ya gönderildi. Bir uçak Ankara Etimesgut’tan diğeri İse Eskişehir’den havalandığı bilgisi bulunmakta. Uçaklar Ukrayna’ya gidip konuşlandıktan sonra Rusya’ya bilgi geçilerek uçakların olduğu bölgeye saldırı olmayacağını bildirdiler.

Akşam üstü gelen son dakika haberlerinde Ukrayna’nın yaptığı açıklamada, Donbass bölgesinde bulunan Vuhledar’da bir hastaneye saldırı yapıldığını belirtti. Yapılan açıklamada, 4 kişinin hayatını kaybettiğini, yaralanan 10 kişi olduğunu ve bunlardan 6’sının doktor olduğu bildirildi. Açıklamada Rusya’nın, Ukrayna’ya 203 saldırı gerçekleştirdiği belirtilerek Luhansk bölgesinde de çatışmaların devam ettiği söyledi.
Şuanda elimizde bulunan son bilgiye göre 57 ölü ve 169 yaralının olduğu bilinmektedir.

Bir cevap yazın